Visie en Missie

De enige plicht die we tegenover de geschiedenis hebben, is haar te herschrijven.” (Oscar Wilde, Iers schrijver 1854-1900)

Visie

De Historische Kring Eibergen stelt zich als taak om geschreven historisch erfgoed van de kerkdorpen Eibergen, Beltrum, Rekken en de buurtschappen rondom deze dorpen, te verzamelen,  rubriceren en archiveren. Daarnaast schrijft zij in haar kroniek Old Ni-js over wat in de voormalige gemeente Eibergen is voorgevallen en ook publiceert zij boeken over de geschiedenis. Dit doet zij niet alleen voor haar leden, maar voor alle geïnteresseerden.
Naast verhalen en anekdotes, streeft de HKE in alle gevallen naar historisch verantwoorde geschiedschrijving.

Missie

De Historische Kring Eibergen heeft een keur aan met name op het werkgebied gerichte geschreven historie in haar archief. Vrijwilligers staan klaar om te verzamelen, te ordenen en om vragen te beantwoorden die in de samenleving leven.
Door de publicaties van de HKE en het openstellen van het archief voor publiek werkt zij mee aan verhogen van de kwaliteit en het levend houden van het historisch erfgoed. Tevens richten we ons, doormiddel van contacten met het onderwijs, via Culturije, op kinderen, jeugd en jongeren, om hen te interesseren voor de plaatselijke geschiedenis.

Beleidsvoornemen

De komende jaren zal de Historische Kring haar werkzaamheden op het gebied van het digitaliseren van haar archief intensiveren en bereikbaar maken via de website, zodat het voor iedereen gemakkelijker wordt om op hun vragen antwoord te krijgen. Gepubliceerde artikelen uit de media worden verder gedigitaliseerd. Oude foto’s zullen stapsgewijs via de site bereikbaar worden voor geïnteresseerden. De HKE maakt hierbij gebruik van gratis aangeboden software ‘Collectiebank’ van het bedrijf ‘MediaFiler’.

Verdere samenwerking met partners op het gebied van historisch en cultureel erfgoed, door deelname aan het overlegplatform Erfgoedkoepel Berkelland en voorts door samenwerking met lokale en regionale instellingen, zoals stichting Eibergse Molens en het Erfgoed Centrum Achterhoek Liemers, zal waar mogelijk worden versterkt.

Een bijzondere samenwerking is er tussen Museum De Scheper, de Bibliotheek Oost-Achterhoek in het ‘Driehoeksoverleg’. Daarbij schuift ook Culturije, cultuur en erfgoedpartner van de gemeente Berkelland, aan. Samen verzorgen we ieder jaar activiteiten in ‘De maand van de geschiedenis’ voor volwassenen en kinderen/jongeren.

Verder wil de HKE voor het onderwijs en waar mogelijk ook voor het ouderenwerk een ondersteuning zijn door haar kennis en materiaal ter beschikking te stellen.

Uit de Statuten Historische Kring Eibergen:

Artikel 2: Doel en Middelen

  1. De vereniging stelt zich ten doel het bestuderen van de plaatselijke en regionale geschiedenis en het (mede)organiseren van activiteiten in historisch verband, alles in de ruimste zin des woords.
  2. De vereniging tracht dit doel te bereiken door:
    1. het houden van lezingen;
    2. het (doen) uitgeven van publicaties;
    3. het organiseren van (mede)activiteiten in historisch verband; en
    4. het ontwikkelen van historisch besef en gevoel bij de plaatselijke gemeenschap;
    5. het in eigendom verkrijgen, vervreemden en bezwaren van registergoederen en roerende goederen met historische waarde;
    6. het (laten) gebruiken van de in sub e vermelde goederen door derden